LM2940LD-12/NOPB
DigiKey Part Number
296-36325-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-36325-1-ND - Cut Tape (CT)
296-36325-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2940LD-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1A 8-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-WSON (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM2940LD-12/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
PSRR
66dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A