CD74ACT240E
DigiKey Part Number
296-32989-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74ACT240E
Description
IC BUFF 4.5V/5.5V 20-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element 3-State Output 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD74ACT240E Models
Category
Output Type
3-State
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Logic Type
Buffer, Inverting
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)