BQ25010RHLR
DigiKey Part Number
296-17639-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-17639-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BQ25010RHLR
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 20VQFN
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 20-VQFN (3.5x4.5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BQ25010RHLR Models
Category
Charge Current - Max
500mA
Manufacturer
Texas Instruments
Battery Pack Voltage
4.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Part Status
Obsolete
Interface
USB
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)