T3PS16006_Back
Teledyne LeCroy T3PSU DC Power Supply multi-output positive and negative outputs
T3PS16006
DigiKey Part Number
1133-T3PS16006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T3PS16006
Description
PWR SPLY SGL OUT 0-60V 0-6A
Customer Reference
Detailed Description
0 ~ 60VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 6A Output 360W Features Switching
Category
Display Type
LCD
Manufacturer
Teledyne LeCroy
Features
Switching
Packaging
Box
Power (Watts)
360W
Part Status
Not For New Designs
Voltage Regulation - Line
5mV
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
5mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
3mA
Voltage - Output
0 ~ 60VDC
Current Regulation - Load
3mA
Current - Output
0 ~ 6A
Ripple
5mV rms