T3PS062001P
DigiKey Part Number
1133-T3PS062001P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T3PS062001P
Description
1200W SINGLE CH 19" 1U RACK MOUN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply LCD 0 ~ 200A Output 1200W Features LAN, Programmable, Switching, USB Interface
Category
Number of Characters
4
Manufacturer
Teledyne LeCroy
Size / Dimension
17.606" L x 16.654" W x 1.717" H (447.20mm x 423.00mm x 43.60mm)
Series
Features
LAN, Programmable, Switching, USB Interface
Packaging
Box
Power (Watts)
1200W
Part Status
Active
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.1% + 12mV; 0.2%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Line
2.6mV
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Voltage Regulation - Load
2.6mV
Number of Outputs
1
Current Regulation - Line
22mA
Voltage - Output
6VDC
Current Regulation - Load
45mA
Current - Output
0 ~ 200A