TTN2.50SV100
DigiKey Part Number
1030-TTN2.50SV100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TTN2.50SV100
Description
SLEEVING 2.5" ID 100' SILVER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Silver Fiberglass, Aluminized, Halogen Free Convoluted - Braided Sleeving, Insulated 2.500" (63.50mm) 100' (30.48m)
Category
Color
Silver
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-60°C ~ 255°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant, Heat Resistant
Type
Sleeving, Insulated
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Convoluted - Braided
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside
2.500" (63.50mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Outside
2.550" (64.77mm)