T6F0.25SV
DigiKey Part Number
1030-T6F0.25SV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T6F0.25SV
Description
SELF WRAP 1/4" X 4' SILVER
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 4.00' (1.22m) Silver
Category
Length
4.00' (1.22m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.042" (1.07mm)
Series
Operating Temperature
-60°C ~ 255°C
Packaging
Box
Heat Protection
Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Features
Adhesive Closure Strip, Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)