SSL0.75SV50
DigiKey Part Number
1030-SSL0.75SV50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSL0.75SV50
Description
EXPAND SLEEVING 3/4" X 50' SILV
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 50.00' (15.24m) Silver
Category
Color
Silver
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Salt Water Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Tight Weave
Diameter - Inside, Expanded
1.250" (31.75mm)