SFA1.50RD50
DigiKey Part Number
1030-SFA1.50RD50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFA1.50RD50
Description
SLEEVING 1.5" ID FBRGLASS 50'
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red Fiberglass, Silicone Coated Braided Sleeving, Insulated 1.500" (38.10mm) 50.00' (15.24m)
Category
Color
Red
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Operating Temperature
-75°C ~ 220°C
Packaging
Spool
Heat Protection
Flame Retardant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeving, Insulated
Liquid Protection
Oil Resistant
Type Attributes
Braided
Features
Acid Resistant, Alphatic Hydrocarbon Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside
1.500" (38.10mm)