SDN1.25BK50
DigiKey Part Number
1030-SDN1.25BK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN1.25BK50
Description
EXPAND SLEEVE 1.25" X 50' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 50.00' (15.24m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.050" (1.27mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-45°C ~ 150°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)