RRN1.25DB250
DigiKey Part Number
1030-RRN1.25DB250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RRN1.25DB250
Description
EXPAND SLEEVE 1.25" X 250' BRN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 250' (76.20m) Brown
Category
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer
Techflex
Color
Brown
Series
Length
250' (76.20m)
Packaging
Spool
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Rodent Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
1.750" (44.45mm)