PKN0.75BK100
DigiKey Part Number
1030-PKN0.75BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PKN0.75BK100
Description
EXPAND SLEEVING 3/4" X 100' BLK
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 260°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant, Heat Resistant
Type
Sleeve
Environment Protection
Corrosion Resistant, Environment Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Expanded
1.375" (34.93mm)