NSN0.25BK1000
DigiKey Part Number
1030-NSN0.25BK1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSN0.25BK1000
Description
EXPAND SLEEVE 1/4" X 1000' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 1000' (304.80m) Black
Category
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer
Techflex
Color
Black
Series
Length
1000' (304.80m)
Packaging
Spool
Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 79°C
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Wear Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, Slip Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
0.438" (11.13mm)