NHN1.75BK100
DigiKey Part Number
1030-NHN1.75BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHN1.75BK100
Description
EXPAND SLEEVE 1.75" X 100' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.050" (1.27mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-60°C ~ 150°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.750" (44.45mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)