KVX0.25YL500
DigiKey Part Number
1030-KVX0.25YL500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVX0.25YL500
Description
EXPAND SLEEVING 1/4" X 500' YLW
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 500' (152.40m) Yellow
Category
Color
Yellow
Manufacturer
Techflex
Length
500' (152.40m)
Series
Operating Temperature
-170°C ~ 160°C
Packaging
Spool
Heat Protection
Fire Resistant, Heat Resistant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Fuel Resistant
Type Attributes
Expandable
Environment Protection
Environment Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Features
Acid Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.375" (9.52mm)