KVN0.50YL250
DigiKey Part Number
1030-KVN0.50YL250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVN0.50YL250
Description
EXPAND SLEEVING 1/2" X 250' YLW
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 250' (76.20m) Yellow
Category
Material
Aramid, Halogen Free
Manufacturer
Techflex
Color
Yellow
Series
Length
250' (76.20m)
Packaging
Bulk
Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-170°C ~ 160°C
Type
Sleeve
Environment Protection
Environment Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
0.625" (15.88mm)