FWF0.75TB100
DigiKey Part Number
1030-FWF0.75TB100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FWF0.75TB100
Description
SELF WRAP 3/4" X 100' BLACK/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap 0.750" (19.05mm) X 100' (30.48m) Black, White
Category
Length
100' (30.48m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Packaging
Spool
Heat Protection
Flame Retardant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)