FSN0.75SV164
DigiKey Part Number
1030-FSN0.75SV164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSN0.75SV164
Description
EXPAND SLEEVE 3/4" X 164' SILV
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 164' (50.00m) Silver
Category
Color
Silver
Manufacturer
Techflex
Length
164' (50.00m)
Series
Wall Thickness
0.013" (0.33mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant, Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, EMI Resistant, Shielded
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)
Material Flammability Rating
UL VW-1
Diameter - Inside, Expanded
1.000" (25.40mm)