Image for FIS0.75RD50 is not available
FIS0.75RD50
DigiKey Part Number
1030-FIS0.75RD50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FIS0.75RD50
Description
SELF WRAP 3/4" X 50' RED
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 50.00' (15.24m) Red
Category
Length
50.00' (15.24m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.070" (1.78mm)
Series
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Packaging
Spool
Abrasion Protection
Abrasion Resistant, Puncture Resistant
Part Status
Active
Features
Chemical Resistant, Snap, Solvent Resistant
Type
Self Wrap
Material Flammability Rating
Non Flammable
Material
Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
Width
0.750" (19.05mm)