FIN0.25RD50
DigiKey Part Number
1030-FIN0.25RD50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FIN0.25RD50
Description
SLEEVING 0.250" ID FBRGLASS 50'
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free Braided Sleeving, Insulated 0.250" (6.35mm) 50.00' (15.24m)
Category
Color
Red
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.072" (1.83mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-54°C ~ 260°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Type
Sleeving, Insulated
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
Type Attributes
Braided
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Moisture Resistant
Diameter - Inside
0.250" (6.35mm)
Features
Chemical Resistant, Solvent Resistant
Diameter - Outside
0.394" (10.00mm)