F6N0.75CW50
DigiKey Part Number
1030-F6N0.75CW50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6N0.75CW50
Description
SELF WRAP 3/4" X 50' CLEAR/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 50.00' (15.24m) Clear, White
Category
Color
Clear, White
Manufacturer
Techflex
Length
50.00' (15.24m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Self Wrap
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Type Attributes
Split Flexible Tube
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.750" (19.05mm)