F6F1.25TB75
DigiKey Part Number
1030-F6F1.25TB75-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6F1.25TB75
Description
SELF WRAP 1.25" X 75' BLK/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 75.00' (22.86m) Black, White
Category
Color
Black, White
Manufacturer
Techflex
Length
75.00' (22.86m)
Series
Wall Thickness
0.038" (0.96mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Self Wrap
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)