F360.50BK150
DigiKey Part Number
1030-F360.50BK150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F360.50BK150
Description
SLEEVING 0.5" ID PET 150' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free Braided Sleeving 0.500" (12.70mm) 150' (45.72m)
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
150' (45.72m)
Series
Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Packaging
Box
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Sleeving
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Braided
Features
Chemical Resistant
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Outside
0.560" (14.22mm)