DWT3.50BK25
DigiKey Part Number
1030-DWT3.50BK25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWT3.50BK25
Description
SELF WRAP 3.5" X 25' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 25.00' (7.62m) Black
Category
Length
25.00' (7.62m)
Manufacturer
Techflex
Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 121°C
Packaging
Spool
Heat Protection
Flame Retardant
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Self Wrap
Liquid Protection
Fluid Resistant, Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Environment Protection
UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
3.500" (88.90mm)