DWN1.50BK150
DigiKey Part Number
1030-DWN1.50BK150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWN1.50BK150
Description
SELF WRAP 1.5" X 150' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Self Wrap X 150' (45.72m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
150' (45.72m)
Series
Wall Thickness
0.026" (0.66mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-51.1°C ~ 93.3°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type
Self Wrap
Liquid Protection
Gasoline Resistant, Fluid Resistant, Salt Water Resistant
Type Attributes
Split Flexible Tube
Environment Protection
Environment Resistant, UV Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.500" (38.10mm)