DFN0.71BK100
DigiKey Part Number
1030-DFN0.71BK100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFN0.71BK100
Description
SLEEVING 0.71" ID POLY 100' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Polyamide (PA), Nylon Braided Sleeving 0.710" (18.03mm) 100' (30.48m)
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.045" (1.14mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-45°C ~ 120°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeving
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Braided
Environment Protection
UV Resistant, Weather Resistant
Diameter - Inside
0.710" (18.03mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Salt Resistant, Snag Resistant
Diameter - Outside
0.800" (20.32mm)