CXN1.25SV100
DigiKey Part Number
1030-CXN1.25SV100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXN1.25SV100
Description
EXPAND SLEEVE 1.25" X 100' SILV
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Silver
Category
Material
Polyester Resin, Halogen Free
Manufacturer
Techflex
Color
Silver
Series
Length
100' (30.48m)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type
Sleeve
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)
Base Product Number
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
EXPAND SLEEVE 1.25" X 30' SILV