CCF0.50TB500
DigiKey Part Number
1030-CCF0.50TB500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF0.50TB500
Description
EXPAND SLEEVE 1/2"X500' BLK/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 500' (152.40m) Black, White
Category
Color
Black, White
Manufacturer
Techflex
Length
500' (152.40m)
Series
Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, Self Extinguishing
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)
Material Flammability Rating
UL VW-1
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)