AGC0.50RD50
DigiKey Part Number
1030-AGC0.50RD50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGC0.50RD50
Description
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 50'
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red Fiberglass, Acrylic Coated Braided Sleeving, Insulated 0.500" (12.70mm) 50.00' (15.24m)
Category
Material
Fiberglass, Acrylic Coated
Manufacturer
Techflex
Color
Red
Series
Length
50.00' (15.24m)
Packaging
Spool
Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 155°C
Type
Sleeving, Insulated
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Braided
Liquid Protection
Oil Resistant
Diameter - Inside
0.500" (12.70mm)
Features
Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Diameter - Outside
0.560" (14.22mm)