SCAP,PBLS-3.4/27
DigiKey Part Number
2085-SCAPPBLS-3.4/27-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCAP,PBLS-3.4/27
Description
CAP 3.4F 27V UCAP PACK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.4 F (EDLC) Supercapacitor 27 V Module, Wire Leads 260mOhm 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Termination
Wire Leads with Connector
Package / Case
Module, Wire Leads
Size / Dimension
2.047" L x 1.063" W (52.00mm x 27.00mm)
Capacitance
3.4 F
Height - Seated (Max)
2.598" (66.00mm)
Voltage - Rated
27 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm