SCAP,PBLL-5.0/5.4
DigiKey Part Number
2085-SCAPPBLL-5.0/5.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCAP,PBLL-5.0/5.4
Description
CAP 5F 5.4V UCAP PACK
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 185mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Termination
Wire Leads with Connector
Package / Case
Radial, Can
Size / Dimension
0.866" L x 0.472" W (22.00mm x 12.00mm)
Capacitance
5 F
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
5.4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
185mOhm @ 1kHz