PBLC-3R8/120MA2
DigiKey Part Number
2085-PBLC-3R8/120MA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBLC-3R8/120MA2
Description
CAP LITHIUM HYBRID 120F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Tecate Group
Termination
Wire Leads
Series
Mounting Type
User Defined
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
120 F
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
Voltage - Rated
3.8 V