Image for V23100V4005A010 is not available
V23100V4005A010
DigiKey Part Number
1111-V23100V4005A010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V23100V4005A010
Description
REED RELAYS SPST DIP 5V ESD SHLD
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V23100V4005A010 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.75 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
0.75 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
0.15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Contact Material
Ruthenium (Ru)
Switching Voltage
200VAC, 200VDC - Max
Coil Resistance
500 Ohms
Coil Current
10 mA