Image for TE750B18RJ is not available
TE750B18RJ
DigiKey Part Number
1111-TE750B18RJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TE750B18RJ
Description
WIREWOUND RES.-CHASSIS MT. TE 75
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Ohms ±5% 750W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±440ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Box
Coating, Housing Type
Silicone Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
18 Ohms
Size / Dimension
1.969" Dia x 12.441" L (50.00mm x 316.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
750W