Image for RN73C1E20K5BTD is not available
RN73C1E20K5BTD
DigiKey Part Number
1111-RN73C1E20K5BTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN73C1E20K5BTD
Description
RN 0402 20K5 0.1% 10PPM 5K RL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.5 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RN73C1E20K5BTD Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)