Image for RLP73N2BR068JTD is not available
RLP73N2BR068JTD
DigiKey Part Number
1111-RLP73N2BR068JTDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLP73N2BR068JTD
Description
RLP73N 2B R068 5% 5K RL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLP73N2BR068JTD Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)