CRGCQ0805F390K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5.246
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 19.840
Datasheet
New Product
Image for CRGCQ0805F390K is not available
CRGCQ0805F390K
DigiKey Part Number
1111-CRGCQ0805F390KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRGCQ0805F390K
Description
THICK FILM RESISTORS-SMD CRGCQ 0
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
CRGCQ0805F390K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)