CRG0805J24R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.890
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.770
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
Cal-Chip Electronics, Inc.
Cal-Chip Electronics, Inc.
Kamaya Inc.
New Product
Image for CRG0805J24R is not available
CRG0805J24R
DigiKey Part Number
1111-CRG0805J24RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRG0805J24R
Description
CRG0805 5% 24R
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRG0805J24R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)