CPF0805B16R2E1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 450
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for CPF0805B16R2E1 is not available
CPF0805B16R2E1
DigiKey Part Number
1111-CPF0805B16R2E1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0805B16R2E1
Description
CPF 0805 16R2 0.1% 25PPM 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.2 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
EDA/CAD Models
CPF0805B16R2E1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)