CPF0402B1K62E1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for CPF0402B1K62E1 is not available
CPF0402B1K62E1
DigiKey Part Number
1111-CPF0402B1K62E1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF0402B1K62E1
Description
CPF 0402 1K62 0.1% 25PPM 1K RL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.62 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
Datasheet
EDA/CAD Models
CPF0402B1K62E1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)