Image for AFD50-14-18SX-6094 is not available
AFD50-14-18SX-6094
DigiKey Part Number
1111-AFD50-14-18SX-6094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFD50-14-18SX-6094
Description
CIRCULAR MIL SPEC CONNECTOR RECP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Orientation
X
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bag
Shell Finish
Nickel
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Silver
Number of Positions
18
Ingress Protection
Environment Resistant
Qualification
MIL-DTL-26482 G Series II
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-18
Cable Opening
0.875" (22.23mm)
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C