RV8540-50-S02
DigiKey Part Number
817-RV8540-50-S02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV8540-50-S02
Description
CMC 120UH 50A 4LN THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µH @ 100 kHz 4 Line Common Mode Choke Through Hole 50A DCR 1mOhm
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1mOhm
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Packaging
Box
Voltage Rating - AC
530V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Through Hole
Number of Lines
4
Size / Dimension
2.520" L x 1.654" W (64.00mm x 42.00mm)
Inductance @ Frequency
120 µH @ 100 kHz
Height (Max)
2.579" (65.50mm)
Current Rating (Max)
50A