RN114-1.2-02 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 452
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
SCHURTER Inc.
10 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.2A (Typ) DCR 200mOhm (Typ)
RN114-1.2-02
DigiKey Part Number
817-1540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RN114-1.2-02
Description
CMC 10MH 1.2A 2LN TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Approval Agency
UR, VDE
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.886" L x 0.846" W (22.50mm x 21.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.531" (13.50mm)
Inductance @ Frequency
10 mH @ 1 kHz
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
1.2A (Typ)