RB6532-36-0M4
DigiKey Part Number
817-1659-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB6532-36-0M4
Description
CMC 420UH 36A 3LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
420 µH @ 400 Hz 3 Line Common Mode Choke Through Hole 36A DCR 1.5mOhm (Typ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB6532-36-0M4 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
1.5mOhm (Typ)
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Series
Voltage Rating - AC
600V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
2.441" L x 2.283" W (62.00mm x 58.00mm)
Number of Lines
3
Height (Max)
2.756" (70.00mm)
Inductance @ Frequency
420 µH @ 400 Hz
Package / Case
Vertical, 6 PC Pin
Current Rating (Max)
36A