FN9675-16-03 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 1
Datasheet
Similar
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 513
Datasheet
Image for FN9675-16-03 is not available
FN9675-16-03
DigiKey Part Number
FN9675-16-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9675-16-03
Description
LINE FILTER 250VAC 16A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 16 A 250V DC ~ 400Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
16 A
Manufacturer
Frequency - Operating
DC ~ 400Hz
Series
Applications
General Purpose
Approval Agency
CSA, UR
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC
250V
Inductance
10.2mH