FN9280EB-10-06
DigiKey Part Number
817-2319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9280EB-10-06
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN9280EB-10-06 Models
Category
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Bulk
Features
Front or Rear Side Mount
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.80mm x 47.10mm
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Thickness
0.039" ~ 0.098" (1.00mm ~ 2.50mm)
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Current Rating - Filter
10A