FN9255M-10-06
FN9255M-10-06
FN9255M-10-06
DigiKey Part Number
817-2720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9255M-10-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FN9255M-10-06 Models
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features
Rear Side Mount
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 30.40mm x 22.90mm
Connector Style
IEC 320-C14
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
3
Approval Agency
CE, CQC, ENEC, UR
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial
Base Product Number
Current Rating - Filter
10A