Image for FN9255ESB-10-06 is not available
FN9255ESB-10-06
DigiKey Part Number
817-FN9255ESB-10-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9255ESB-10-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features
Earth Line Choke
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.40mm x 21.50mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP40
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Approval Agency
CE, CQC, CSA, ENEC, UL
Current Rating - Filter
10A