Image for FN9255EB-15-07 is not available
FN9255EB-15-07
DigiKey Part Number
817-FN9255EB-15-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9255EB-15-07
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Category
Current Rating - Filter
15A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Packaging
Bulk
Termination
Wire Leads
Part Status
Obsolete
Features
Earth Line Choke, Front Side Mount
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm