FN9244ESB-12-06
DigiKey Part Number
FN9244ESB-12-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN9244ESB-12-06
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Series
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features
Bleed Resistor, Earth Line Choke
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 29.40mm x 20.80mm
Connector Style
IEC 320-C14
Panel Thickness
0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Filter Type
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Current Rating - Filter
12A